Semínková kniha

Počínaje knihařským kurzem, který se uskutečnil v sobotu 14. 2. 2015 a konče středou 4. 3. 2015 vytvářeli žáci multimediální tvorby semínkovou knihu určenou nevidomým dětem.

Součástí semínkové knihy jsou:

  • Texty o rostlinách (čočka jedlá, fazol šarlatový, hrách setý, hořčice setá, kukuřice setá, pohanka setá, proso seté, pšenice špalda, slunečnice roční, len setý, rýže setá, tykev obecná), které jsou vytištěny latinkou i braillovvým písmem na folii. Autorem textů je Martin Černý.
  • Hmatové ilustrace ze semen a dalších převážně měkkých přírodních materiálů. Každá ilustrace se váže k jedné z plodin. Například pohanka má v sobě látku prospěšnou pro zdraví cév a srdce a proto je na ilustraci symbol srdce. Tykev je symbolem svátku Halloween a proto je na ilustraci dýně s vydlabaným obličejem strašidla.
  • Desky obalené koláží z kůží.
  • Krabičky plné semínek s popiskem v braillově písmu.
  • Box obalený koláží z kůží.
  • Hudební nástroj plný semínek tzv. dešťová hůl.

pozvankaS knihou jsme se zúčastnili českého kola soutěže hmatově ilustrovaných knih pro nevidomé děti (http://www.tactus.wz.cz/). Od poroty jsme získaly krásné hodnocení a hlavně Mimořádné ocenění. Po výstavě všech letošních děl se stala součástí Knihovny hmatových knih.

Tři tvorbě knihy získali žáci mnoho dovedností a praktických zkušeností, které hodlají zúročit při tvorbě knih pro příští ročník soutěže.

Na knize se podíleli tito žáci: Michal Brož, Václav Čapek, Martin Černý, Michal Drahozal, Barbora Fišerová, Martin Klečák, Kristýna Kolářová, Veronika Kudrnová, Šimon Pelikán, Artur Prchal, Filip Rákosník, Dominik a Karolína Zelinkovi.

Za odbornou pomoc děkujeme knihaři panu Jaroslavu Těsnohlídkovi a za odborné konzultace PaedDr. Terezii Kochové z Asociace rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých v ČR, o.s.


Za multimédia Mgr. Markéta Pelikánová (učitelka)

 

 

Sdílet

 

euvlajka
Projekt Šablony II pro ZUŠ Ledeč

Tento web používá Cookies k měření návštěvnosti. Rozumím